Carnegie Mellon University Website Home Page
 

Past Winners:
The William H. and Frances S. Ryan Award for Meritorious Teaching

2013
John F. Mackey, Mathematical Sciences

2012
Yueming Yu, Modern Languages

2011
Bruce Armitage, Chemistry

2010
Paul S. Fischbeck, Social & Decision Sciences and Engineering & Public Policy

2009
Cliff I. Davidson, Civil & Environmental Engineering and Engineering & Public Policy

2008  
Curtis A. Meyer, Physics

2007   
Gordon Rule, Biological Sciences

2006   
Mark Mentzer, Design

2005 
  
Karen Stump, Chemistry

2004   
Steve Rudich, Computer Science

2003   
Peggy Knapp, English

2002   
Laura Lee, Architecture

2001   
Natalie Baker-Shirer, Drama

2000   
Patricia Bellan-Gillen, Art

1999   
Jim Daniels, English

1998   
Thomas Ferguson, Physics

1997

Steve Klepper, Social & Decision Sciences

1996   
Michael West, Modern Languages

1995
   
John L. Woolford, Biological Sciences

1994   
Lawrence Cartwright, Civil Engineering

1992       
Christian Hallstein, Modern Languages

1991       
Linda R. Kauffman, Biological Sciences

1990       
Margaret Clark, Psychology
Jack Schaeffer, Mathematical Sciences

1989       
Helmut Vogel, Physics

1988       
Richard Schoenwald, History

1987       
Joel B. Greenhouse, Statistics

1986       
Ludwig Schaefer, History
Edmond Ko, Chemical Engineering

1985       
Elisabeth Orion, Drama
William J. Hrusa, Mathematical Sciences

1984       
Myung S. Jhon, Chemical Engineering

1983       
Michael P. Weber, History and Philosophy

1982       
Robert W. Kraemer, Physics

1981       
Barbara J.B. Anderson, Drama

1980       
James F. Hoburg, Electrical & Computer Engineering
Granville H. Jones, English

1979       
Robert A. Eisenstein, Physics

1978       
Helen Gossard, Music

1977       
Irving H. Bartlett, History and Philosophy

1976       
David T. Tuma, Electrical & Computer Engineering

1975       
Charles H. Van Dyke, Chemistry

1974       
Edward L. Cussler, Chemical Engineering

1973       
Herbert T. Olds, Art

1972       
Gladys Schmitt, English

1971       
Robert W. Dunlap, Metallurgical Engineering and Materials Science

1970       
James H. Korn, Psychology

1969       
Richard A. Moore, Mathematical Sciences

1968      
Beekman W. Cottrell, English

1967       
Oleta Benn, Music

1966       
Robert R. Rothfus, Chemical Engineering

1965       
Hugh D. Young, Physics

1964       
Edwin Fenton, History and Philosophy

1963       
Sam Rosenberg, Art

1962       
Borden Hoover, Mathematical Sciences

1961       
A. Fred Sochatoff, English