Carnegie Mellon University

Ryan Award Past Winners

First awarded in 1961, the Ryan Award is Carnegie Mellon's oldest education award and it recognizes faculty members who have demonstrated unusual devotion and effectiveness in teaching.

Learn more about eligibility and the nomination process.

Most Recent Recipients

2017

Laurence Ales, Tepper School of Business

2017 Ryan Award Recipient Laurence Ales

2016

J. Andrew Bagnell, Robotics Institute and Department of Modern Languages

2016 Ryan Award Recipient J. Andrew Bagnell

2015
Rebecca Nugent
Department of Statistics

2014
Anne Mundell
School of Drama

2013
John F. Mackey
Department of Mathematical Sciences

2012
Yueming Yu
Department of Modern Languages

2011
Bruce Armitage
Department of Chemistry

2010
Paul S. Fischbeck
Departments of Social and Decision Sciences and Engineering and Public Policy

2009
Cliff I. Davidson
Departments of Civil and Environmental Engineering and Engineering and Public Policy

2008  
Curtis A. Meyer
Department of Physics

2007   
Gordon Rule
Department of Biological Sciences

2006   
Mark Mentzer
School of Design

2005 
  
Karen Stump
Department of Chemistry

2004   
Steve Rudich
Department of Computer Science

2003   
Peggy Knapp
Department of English

2002   
Laura Lee
School of Architecture

2001   
Natalie Baker-Shirer
School of Drama

2000   
Patricia Bellan-Gillen
School of Art

1999   
Jim Daniels
Department of English

1998   
Thomas Ferguson
Department of Physics

1997

Steve Klepper
Department of Social and Decision Sciences

1996   
Michael West
Department of Modern Languages

1995
   
John L. Woolford
Department of Biological Sciences

1994   
Lawrence Cartwright
Department of Civil Engineering

1992       
Christian Hallstein
Department of Modern Languages

1991       
Linda R. Kauffman
Department of Biological Sciences

1990       
Margaret Clark
Department of Psychology

Jack Schaeffer
Department of Mathematical Sciences

1989       
Helmut Vogel
Department of Physics

1988       
Richard Schoenwald
Department of History

1987       
Joel B. Greenhouse
Department of Statistics

1986       
Ludwig Schaefer
Department of History

Edmond Ko
Department of Chemical Engineering

1985       
Elisabeth Orion
School of Drama

William J. Hrusa
Department of Mathematical Sciences

1984       
Myung S. Jhon
Department of Chemical Engineering

1983       
Michael P. Weber
Departments of History and Philosophy

1982       
Robert W. Kraemer
Department of Physics

1981       
Barbara J.B. Anderson
School of Drama

1980       
James F. Hoburg
Department of Electrical and Computer Engineering

Granville H. Jones
Department of English

1979       
Robert A. Eisenstein
Department of Physics

1978       
Helen Gossard
School of Music

1977       
Irving H. Bartlett
Departments of History and Philosophy

1976       
David T. Tuma
Department of Electrical and Computer Engineering

1975       
Charles H. Van Dyke
Department of Chemistry

1974       
Edward L. Cussler
Department of Chemical Engineering

1973       
Herbert T. Olds
School of Art

1972       
Gladys Schmitt
Department of English

1971       
Robert W. Dunlap
Departments of Metallurgical Engineering and Materials Science

1970       
James H. Korn
Department of Psychology

1969       
Richard A. Moore
Department of Mathematical Sciences

1968      
Beekman W. Cottrell
Department of English

1967       
Oleta Benn
School of Music

1966       
Robert R. Rothfus
Department of Chemical Engineering

1965       
Hugh D. Young
Department of Physics

1964       
Edwin Fenton
Departments of History and Philosophy

1963       
Sam Rosenberg
School of Art

1962       
Borden Hoover
Department of Mathematical Sciences

1961       
A. Fred Sochatoff
Department of English