Carnegie Mellon University Website Home Page
 
Skip navigation and jump directly to page content

Winners of Awards 2009 - 2010 : By School

The students below applied for the awards through their departments, independently, or with the assistance of the FSO office. If you would like more information about how to apply for specific awards, contact FSO. Also, if you have any corrections or additions to what has been posted, please contact the FSO.

H&SS and CFA      CIT      MCS      SCS   

H&SS and CFA

Andrew Robb
Supreme Court Judicial Internship
Class of 2011
Ethics, History and Public Policy

Jessica B. Ramey
John Heinz Dissertation Award
PhD
History
 

Bassem Mikhael
Andrew Carnegie Society Scholar
Class of 2011
Economics

Shweta Suresh
Andrew Carnegie Society Scholar
Class of 2011
Economics

Emily Klein
H&SS Student Teaching Award
PhD
English

Kendra Albert
Andrew Carnegie Society Scholar
Class of 2011
Humanities and Arts

Jessica Dickinson-Goodman
Andrew Carnegie Society Scholar
Class of 2011
Philosophy and Voice

Agnes Bolt
(1) Heinz Endowment Small Arts Initiative Grant
(2) A.W. Mellon Educational and Charitable Trust of the Pittsburgh Foundation Grant
Graduate student
Art

Rebecca Scully
Best of Fest Award, Los Angeles Family Film Festival
Class of 2010
BCSA

Elizabeth Solomon
(1) Andrew Carnegie Society Scholar
(2) Carson Family Scholarship
Class of 2011
Art

Laura Paoletti
Andrew Carnegie Society Scholar
Class of 2011
BCSA

Michael Royce
Yale/Norfolk Summer School Scholarship
Class of 2011
Art

Gretchen Mendoza
Kynamatrix Grant
Graduate student
(CPID) Design

Jenny Shirey
(1) Kynamatrix Grant
(2) Electronic Document Scholarship
(3) Outputlink Woman of Distinction Scholarship
Graduate student
(CPID) Design

Sarah Gao
Robert C. Byrd Honors Scholarship
Class of 2014
Design

Luther Young
5th Year Scholar
Class of 2010
Design

CIT


Celia Ludwinski
SURG
Class of 2012
Chemical Engineering

Heather Dolan
SURG
Class of 2011
Chemical Engineering


Udochukwu Okorafor
REU in Computational Materials Science at one of the four leading public universities in the State of Florida (won)
Class of 2013
Chemical Engineering

Steven Istivan
Travel funds to attend Gordon Research Conference (won)
PhD
Chemical Engineering

Minhua Qiu
NSF Fellowship to attend 9th International Biocomplexity Summer School, Istanbul, Turkey
PhD
Biomedical Engineering

Liang Tso Sun
Whitaker Postdoctoral Fellowship
PhD
Biomedical Engineering

Teresa Kirschling
ACS Student Presentation Award
PhD
Chemical Engineering

Elizabeth Cole
GEWN Scholarship, Society of Women Engineers
Class of 2012
Chemical Engineering

Ryan Chehanske
Andrew Carnegie Society Scholarship
Class of 2012
Biomedical and Chemical Engineering

Theresa LaFollette
Parfitt Award, CHEGSA Symposium
Graduate student
Chemical Engineering

Nicolas Alvarez
Symposium Award, CHEGSA Symposium
Graduate student
Chemical Engineering

Anshul Agarwal
Symposium Award, CHEGSA Symposium
Graduate student
Chemical Engineering

Whitney Ladzick
SMART Scholarship
Class of 2011
Civil and Environmental Engineering

Asil Akcamete
(1) Bertucci Graduate Fellowship
(2) Outstanding Teaching Assistant Award
PhD
Civil and Environmental Engineering

Guizide Atasoy
Outstanding Teaching Assistant Award
PhD
Civil and Environmental Engineering

Ricardo Taborda
Paul P. Christiano Distinguished Service Award
PhD
Civil and Environmental Engineering

Yunha Lee
Mao Yisheng Outstanding Dissertation Award
PhD
Civil and Environmental Engineering

Megan Leitch
Prem Narain Srivastava Legacy Fellowship
PhD
Civil and Environmental Engineering

Stacey Louie
Prem Narain Srivastava Legacy Fellowship
PhD
Civil and Environmental Engineering

Saurabh Taneja
Charles M. Eastman Top PhD Paper Award
PhD
Civil and Environmental Engineering

Gabriella Briffa
GAI Scholarship
Class of 2011
Civil and Environmental Engineering

Jeffery Miller
H.A. Thomas, Sr. Scholarship Award
Class of 2010
Civil and Environmental Engineering

Christopher Donlon
James P. Romualdi Civil and Environmental Engineering Award
Class of 2010
Civil and Environmental Engineering

Sheida Nabavi
Best Student Paper, ISOM/ODS Symposium
Graduate student
Electrical and Computer Engineering

Matthew Moneck
Best Paper Award, MMM Conference
Graduate student
Electrical and Computer Engineering

Chunyan Xie
Best Student Paper, IEEE
Graduate student
Electrical and Computer Engineering

Jung-Chun "Mike" Kao
(1) Best Student Paper Award, IEEE
(2) Frank J. Marshall Graduate Fellowship
Graduate student
Electrical and Computer Engineering

Ahren Studer
(1) Best Student Paper Award, Int'l Conference on Applied Cryptography and Network Security
(2) Frank J. Marshall Graduate Fellowship
Graduate student
Electrical and Computer Engineering

Nicholas Rubi
ATK-Nick G. Vlahakis Scholarship
Class of 2013
Electrical and Computer Engineering

Sonya Wierman
U.S. Department of Homeland Security Fellowship
Graduate student
Electrical and Computer Engineering

Kermin Fleming
Andrew Carnegie Society Scholarship
Class of 2011
Electrical and Computer Engineering

Samir Shah
Andrew Carnegie Society Scholarship
Class of 2011
Electrical and Computer Engineering

Debin Gao
Ann and Martin McGuinn Graduate Fellowship
Graduate student
Electrical and Computer Engineering

Mike Beattie
Benjamin Garver Lamme/Westinghouse Graduate Fellowship
Graduate student
Electrical and Computer Engineering

Ben Henty
Benjamin Garver Lamme/Westinghouse Graduate Fellowship
Graduate student
Electrical and Computer Engineering

Jeffrey Nelson
(1) Benjamin Garver Lamme/Westinghouse Graduate Fellowship
(2) IBM/SRC Fellowship
Graduate student
Electrical and Computer Engineering

James Newsome
(1)Benjamin Garver Lamme/Westinghouse Graduate Fellowship
(2) Microsoft Research Fellowship
Graduate student
Electrical and Computer Engineering

Wilson Tsao
Boeing Leadership Scholarship
Class of 2013
Electrical and Computer Engineering

Jeremy Weagley
Boeing Leadership Scholarship
Class of 2013
Electrical and Computer Engineering

Lauren Chikofsky
Lockheed Martin Undergraduate Scholarship
Class of 2012
Electrical and Computer Engineering

Shadi Saberi
Intel Foundation/SRC Education Alliance Scholarship
Graduate student
Electrical and Computer Engineering

Brandon Salmon
Intel PhD Fellowship
PhD
Electrical and Computer Engineering

Roland Wunderlich
Intel PhD Fellowship
PhD
Electrical and Computer Engineering

Catherine Izard
Dowd-ICES Fellowship
Graduate student
Engineering and Public Policy

Kelly Klima
TMP Presentation Award
PhD
Engineering and Public Policy

Kim Mullins
TMP Presentation Award
PhD
Engineering and Public Policy

Eyiwunmi Akinsanmi
Schlumberger Foundation Fellowship
PhD
Engineering and Public Policy

Vamsee Kandimalla
Lockheed Martin Cyber Security Assistanceship
Class of 2014
Information Networking Institute

Gen Kazama
Lockheed Martin Cyber Security Assistanceship
Class of 2014
Information Networking Institute

Arik Misler
Lockheed Martin Cyber Security Assistanceship
Class of 2014
Information Networking Institute

Bryan Thiry
Lockheed Martin Cyber Security Assistanceship
Class of 2014
Information Networking Institute

Andy Schultz
NSF Travel Fellowship
Doctoral student
Materials Science and Engineering

Ayesha Hashambhoy
First Place Poster, 218th Meeting of Int'l Electrochemical Society
Doctoral student
Materials Science and Engineering

Marianna Sofman
Barry M. Goldwater Scholarship
Class of 2011
Materials Science and Engineering

Ellen Tworkoski
(1) Barry M. Goldwater Scholarship
(2) WorldQuant Foundation Scholarship
Class of 2011
Materials Science and Engineering

Benjamin Anglin
NDSEG Fellowship
Doctoral student
Materials Science and Engineering

Anna Colletti
Boeing Scholar
Class of 2011
Materials Science and Engineering

Katie McNerny
Bertucci Graduate Fellowship
PhD
Materials Science and Engineering

Li Huang
Bertucci Graduate Fellowship
PhD
Materials Science and Engineering

John Thomas
(1) Bertucci Graduate Fellowship
(2) Outstanding Young Scientist Award, 5th Int'l Conference on Diffusion in Solids and Liquids
Graduate student
Mechanical Engineering

Pearce Stanek-Johnson
Nick G. Vlahakis Graduate Fellowship
Graduate student
Mechanical Engineering

Tushar Porwal
Nick G. Vlahakis Graduate Fellowship
Graduate student
Mechanical Engineering

Jeremiah Mpagazehe
NASA Graduate Student Research Fellowship
Graduate student
Mechanical Engineering

Elizabeth Traut
NSF Fellowship
Graduate student
Mechanical Engineering

Casey Kute
NSF Fellowship
Graduate student
Mechanical Engineering

Scott Moreland
Postgraduate Scholarship, National Sciences and Engineering Research
Council of Canada
Graduate student
Mechanical Engineering


MCS

Alys Cheatle
NSF Graduate Research Fellowship Honorable Mention
PhD
Biological Sciences

Josef Franke
American Heart Association Research Fellowship
Postdoctoral fellow
Biological Sciences

Kellie Kravarik
Barry M. Goldwater Honorable Mention
Class of 2011
Biological Sciences

Toby Nelson
(1) Ford Foundation Fellowship
(2) United Negro College Fund/Merck Postdoctoral Science Research Fellowship
Postdoctoral fellow
Chemistry

Eric Evarts
Best Student Presentation Award, 55th Annual Conference on Magnetism and Magnetic Materials
PhD
Physics

Lea Veras
Travel award, Biophysical Society's 55th Annual Meeting
PhD
Chemistry

Cameron Exner
Dr. J. Paul Fugassi and Linda E. Monteverde Award
Class of 2010
SHS, Biological Sciences

Sam Rauhala
Hugh D. Young Graduate Teaching Award
Graduate student
Physics

Sonal Shruti
Guy C. Berry Graduate Research Award
PhD
Biological Sciences

Tristan Bereau
Astrid and Bruce McWilliams Fellowship
PhD
Physics

Rupal Gupta
Astrid and Bruce McWilliams Fellowship
PhD
Chemistry

Xochina El Hilali
United Negro College Fund/Merck Undergraduate Science Research Scholarship
Class of 2011
Chemistry


SCS

Wuming Xie
Boeing Leadership Scholarship
Class of 2011
CS

Mathew Mooty
Boeing Leadership Scholarship
Class of 2012
CS

Natalie Morris
Boeing Leadership Scholarship
Class of 2012
CS

Daniel S. Eisenberg
Andrew Carnegie Society Scholar
Class of 2011
CS

Yi Luen (Tessa) Eng
Andrew Carnegie Society Scholar
Class of 2011
CS

Lawrence D. Jesper
Andrew Carnegie Society Scholar
Class of 2011
CS

Shusaku Uesugi
Andrew Carnegie Society Scholar
Class of 2011
CS

Michael Benisch
Siebel Scholar
PhD
Computation, Organizations and Society, ISR

Jana Diesner
Siebel Scholar
PhD
Computation, Organizations and Society, ISR

Hsin Huang
Siebel Scholar
Graduate student
Human Computer Interaction Institute

Elijah Mayfield
Siebel Scholar
Graduate student
Language Technologies Institute

Adam Sorky
Siebel Scholar
Graduate student
Language Technologies Institute

Mladen Kolar
Facebook Fellow
PhD
Machine Learning

Moira Burke
(1) Google Anita Borg Scholarship
(2) Yahoo! Key Scientific Challenges Program
PhD
Human Computer Interaction Institute

Samreen Anjum
Google Anita Borg Scholarship
Class of 2012
CS

Anna Molsky
Google Anita Borg Scholarship
Class of 2014
CS

Amar Phanishayee
IBM PhD Fellowship
PhD
CS

Ravishankar Krishnaswamy
IBM PhD Fellowship
PhD
CS

Mark Palatucci
Intel Foundation PhD Fellowship
PhD
Robotics

Olatunji Ruwase
Intel Foundation PhD Fellowship
PhD
CS

Chris Harrison
Microsoft Research Fellowship
PhD
Human Computer Interaction Institute

Dafna Shahaf
Microsoft Research Fellowship
PhD
CS

Nan Li
Yahoo! Key Scientific Challenges Program
PhD
CS

Vijay Vasudevan
Yahoo! Key Scientific Challenges Program
PhD
CS