2008 - 2009-Fellowships and Scholarships Office - Carnegie Mellon University

Winners of Awards 2008 - 2009 : By School

The students below applied for the awards through their departments, independently, or with the assistance of the FSO office. If you would like more information about how to apply for specific awards, contact FSO. Also, if you have any corrections or additions to what has been posted, please contact the FSO.

H&SS and CFA      CIT      MCS      SCS      SE

H&SS and CFA

Rotimi Abimbola
Public Policy & International Affairs (PPIA)
Class of 2010
H&SS Interdisciplinary/SDS

Adeola Adegboyega-Panox
Public Policy & International Affairs (PPIA)
Class of 2010
H&SS Interdisciplinary/Philosophy

Kenya Alexander
Benjamin A. Gilman International Scholarship
Class of 2010
Drama

Emily Ferris
Vira I. Heinz Scholarship Program for Women in Global Leadership
Gilman Scholarship - Jordan
Class of 2011
International Relations and Politics

Tokiea Fitzgerald
Harry S. Truman Scholarship (finalist)
Public Policy & International Affairs (PPIA)
Class of 2010
Philosophy/Psychology

Alexandra Kronstein
National Science Foundation Graduate Research Fellowship
Class of 2009
Russian Studies and Linguistics

Amelia Nichols
Harry S. Truman Scholarship
Class of 2010
Psychology and Urban History/Education Policy


CIT

Shahriyar Amini
Lamme/Westinghouse Graduate Fellowship
Graduate student
Electrical and Computer Engineering (ECE)

Darmindra Arumugam
Hsu Chang Memorial Graduate Fellowship
Graduate student
ECE

Dyanna Becker
Morris K. Udall Scholarship
Class of 2011
Civil and Environmental Engineering (CivE)

Matthew Beckler
Lamme/Westinghouse Graduate Fellowship
Graduate student
ECE

Philip Bergeron
Frank J. Marshall Graduate Fellowship
Graduate student
ECE

Katherine Brigham
Lamme/Westinghouse Graduate Fellowship
Graduate student
ECE

Michael Chuang
Frank J. Marshall Graduate Fellowship
Graduate student
ECE

Sanja Cvijic
Nicholas Minnici Graduate Fellowship
Graduate student
ECE

Chris DeFrancesco
SMART Defense Education Program
Class of 2011
MechE

Carmeline Dsilva
Barry M. Goldwater Scholarship
Senior
Chemical Engineering (ChemE)

Brian Freeman
NCAA Postgraduate Scholarship
Graduate Student
ChemE

Amal El-Ghazaly
Vira I. Heinz Scholarship Program for Women in Global Leadership
Class of 2011
ECE

Paz Gilboa
American Society of Civil Engineers (ASCE)
Graduate student
CivE

Joel Harley
National Defense Science and Engineering (NDSEG) Graduate Fellowship
National Science Foundation Graduate Research Fellowship
Department of Homeland Security Fellowship
Graduate student
ECE


Brian Harvey
NCAA Postgraduate Scholarship
Graduate Student
BiomedE

Angela Holmen
National Science Foundation Graduate Research Fellowship (declined)
PhD
ChemE

Hsu-Chun Hsiao
Ann and Martin McGuinn Graduate Fellowship
Graduate student
ECE

Ryan Johnson
IBM Fellowship
PhD
ECE

Junsung Kim
Goel Graduate Fellowship
Graduate student
ECE

Jennifer Lawrence
American Society of Civil Engineers (ASCE) American Bridge Leadership Award
CivE

Yen-Tzu Lin
NVIDIA Fellowship
Graduate student
ECE

Weinan Ma
Leo Finzi Memorial Graduate Fellowship
Graduate student
ECE

Michelle Mazurek
Lamme/Westinghouse Graduate Fellowship
Graduate student
ECE

Daniel McFarlin
National Defense Science and Engineering (NDSEG) Graduate Fellowship (won)
Science, Mathematics and Research for Transformation (SMART) Graduate Fellowship
National Physical Science Consortium (NPSC) Fellowship
Graduate student
ECE

Dan Morris
Semiconductor Research Corporation (SRC) Global Research Consortium (GRC) Fellowship
Graduate student
ECE

Rocco Panella
National Science Foundation Graduate Research Fellowship
PhD
ChemE

Jenae Pennie
SMART Defense Education Program
Class of 2011
CivE

Luca Parolini
APC Fellowships for Data Center Efficiency Research
PhD
ECE

Aveek Purohit
Frank J. Marshall Graduate Fellowship
Graduate student
ECE

Nicole Reilly
Gilman Scholarship - France
Class of 2011
MSE

Daniel Andrews Rodriguez-Perez
Frank J. Marshall Graduate Fellowship

Graduate student
ECE

Ellen Tworkoski
Joseph F. Mulach Jr. and Louise A. Mulach Scholarship Fund
Class of 2011
BioMed Eng.

Xiaochun Yu
Intel Fellowship
Graduate student
ECE



MCS

Sharon Briggs
American Society for Microbiology Undergraduate Research Fellowship
Class of 2010
Biological Sciences


Alberto Rodriguez Garcia
Caja Madrid Fellowship
PhD
Mathematics

Timothy Helbig
Barry M. Goldwater Scholarship
Class of 2010
Biological Sciences (SHS)
Chip Hogg
Astrid and Bruce McWilliams Fellowship
PhD
Physics

Ashley Kilp
Harry S. Truman Scholarship (finalist)
Class of 2010
SHS

Kelly Kravorik
Joseph F. Mulach Jr. and Louise A. Mulach Scholarship Fund
Class of 2011
SDS/Biolological Sciences

Elaine Lee
SMART Defense Education Program
Class of 2010
Mathematical Sciences

Gregory Newby
Fulbright Scholarship (finalist)
Rotary Scholarship (declined)
Class of 2009
Biological Sciences

Renaud Nicolay
Astrid and Bruce McWilliams Fellowship
PhD
Chemistry

Courtney Sobers
SMART Defense Education Program (declined)
Graduate student
Chemistry

Swati Varshney
Barry M. Goldwater Scholarship
Class of 2010
Chemistry (SHS)


SCS

Shilpa Arora
Google Anita Borg Scholarship Finalist
PhD
Language Technologies

Dmitry Berenson
Intel PhD Fellowship
3rd year PhD
Robotics

Samantha Catanzaro
Lockheed Martin Undergraduate Scholarship
Class of 2012
CS

Polo Chau
Symantec Research Labs Graduate Fellowship
PhD
Machine Learning

Samuel Cheng
SMART Defense Education Program
Class of 2012
CS

James Cipar
APC Fellowship for Data Center Efficiency Research
PhD
CS

Alvaro Collet-Romea
Caja Madrid Fellowship
Graduate student
Robotics

Mark Desnoyer
Microsoft Graduate Fellowship (declined)
Google Graduate Fellowship (declined)
2nd year PhD
Robotics

Tawanna R. Dillahunt
Xerox Technical Minority Scholarship
PhD
Human Computer Interaction

Santosh Kumar Divvala
IBM PhD Fellowship (declined)
PhD
Robotics

Owen Durni
Lockheed Martin Undergraduate Scholarship
Class of 2010
CS

Andrew Gilpin
Siebel Scholarship
PhD (expected 2009)
CS

Javier Hernandez Rivera
Caja Madrid Scholarship
Masters
Robotics

Lindsey Hines
NDSEG Graduate Fellowship
NSF Graduate Fellowship
1st year PhD
Robotics

YoungJoo Jeong
Google Anita Borg Scholarship
Graduate student
CS

Matthew J. Jones
Cisco Excellence Scholarship
Class of 2010
CS

Brenda C. Kiu
Xerox Technical Minority Scholarship
Class of 2011
CS

Jean-Francios Lalonde
Microsoft Research Fellowship
PhD (expected 2010)
Robotics

Edith Law
Microsoft Research Fellowship
PhD
Machine Learning

PengFei Li
Lockheed Martin Undergraduate Scholarship
Class of 2011
CS

Somchaya Liemhetcharat
Agency of Science, Technology and Research (A*STAR), Singapore
PhD
Robotics

Han Liu
Google Fellowship (Statistics)

PhD
Machine Learning

Victor Marmol
Lockheed Martin Undergraduate Scholarship
Class of 2011
CS

Daniel Munoz
Siebel Scholars Fellowship
Graduate student
Robotics
Foster-Miller Graduate Fellowship (pending)
PhD
Robotics

Jiyan Pan
CMU/Intel Summer Fellowship
1st year PhD
Robotics

Amar Phanishayee
IMB Fellowship
Graduate student
CS

Alberto Rodriguez Garcia
Caja Madrid Fellowship
PhD
Robotics

Dafna Shahaf
Microsoft Research Graduate Women's Scholarship
Ph.D
CS

Sajid Siddiqi
CI Fellow (pending)
Graduate student
Robotics

Ajit Singh
CI Fellow (pending)
Graduate student
Machine Learning

Vijay Vasudevan
APC Fellowship for Data Center Efficiency Research
Graduate student
CS

William Wang
Xerox Technical Minority Scholarship
Class of 2011
CS


Software Engineering (SE)

Majid Alfifi
Aramco Services Comp. Award (ongoing)
Graduate student
SE

Benjamas Chotemateepirom
Stock Exchange of Thailand (SET) Award (ongoing)
Graduate student
SE

Jaffer Haider
Fulbright scholarship
Graduate student
SE

Lyle Holsinger
Bechtel Bettis-Partial (ongoing)
Graduate student
SE

Do hoon Kim
LG CNS South Korea Award (ongoing)
Graduate student
SE

YongGyu Kim
Daewoo Information Systems Award (ongoing)
Graduate student
SE

SangHyun Lee
LG DACOM South Korea Award (ongoing)
Graduate student
SE

Marco Len
Fulbright scholarship
Graduate student
SE

Seong Yong Lim
ETRI South Korea Award (ongoing)
Graduate student
SE

Amelia Matzke
General Dynamics Viz Award (ongoing)
Graduate student
SE

Andrew Melleinger
North American Scientific Award (ongoing)
Graduate student
SE

Aliya Mussina
Bolashak scholarship (withdrew)
Graduate student
SE

Sejoon Oh
KT Hitel South Korea Award (ongoing)
Graduate student
SE

Jeffrey Salk
Sandia National Labs Award (ongoing)
Graduate student
SE

Gloria Santin
Solid State Measurements Award (ongoing)
Graduate student
SE

Adrian Wright
McKesson Corp Educational Assistance Program
Graduate student
SE

Guido Zgraggen
Leica Fellowship
Graduate student
SE