2007 - 2008-Fellowships and Scholarships Office - Carnegie Mellon University

Winners of Awards 2007 - 2008 : By Academic Major

The students below applied for the awards through their departments, independently, or with the assistance of the FSO office. If you would like more information about how to apply for specific awards, contact FSO. Also, if you have any corrections or additions to what has been posted, please contact the FSO.

Sorted by Academic Major | Sort by Award

Architecture
Rebecca Shore
Senior, Architecture/Business
Fulbright U.S. Student Program (Germany)

Jared Friedman
Junior, Architecture
Perkins Eastman Shanghai Office for Training and Cultural Exchange Scholarship

Wenying Wu
Alumna, BHA, Anthropology, Architecture Arts in Society
Colin U. Miller and Mary Hay Miller Charitable Trust for the Advancement of Education Fellowship


Art
John Pena
Masters, Fine Arts
Fulbright U.S. Student Program (Colombia)

Ben Kinsley
MFA 2008, Design
NES Artist Residency (Iceland)

Ben Kinsley
MFA 2008, Design
SIM Artist Residency (Iceland)

Eileen Maxson
Masters, Fine Arts
De Ateliers Artists & Residency

Jonathan Minard
Alumnus, BHA 2007, Art, Consciousness & Environment
Fulbright U.S. Student Program (Mongolia)

Emily Prengaman
Junior, Art/Anthropology
Dozzi Internship Grant

William Schlough
Alumnus, BFA 2007
Fulbright U.S. Student Program (Iceland)

Dawn Weleski
Senior, Art
Dozzi Internship Grant

Arts Management
Mary Sheridan
Masters, Arts Management
Kappa Kappa Gamma Foundation Scholarship

Bachelor of Humanities & Arts
Shannon Deep
Sophomore, Creative Writing/Directing
Patricia Askwith-Kenner Scholarship

Claire Hoch
Senior, Artistic Perception, Representation, and Practice
Dozzi Internship Grant

Jonathan Minard
Alumnus, BHA 2007, Art, Consciousness & Environment
Fulbright U.S. Student Program (Mongolia)

Wenying Wu
Alumna, BHA, Anthropology, Architecture Arts in Society
Colin U. Miller and Mary Hay Miller Charitable Trust for the Advancement of Education Fellowship

Emily Prengaman
Junior, Art/Anthropology
Dozzi Internship Grant


Biological Sciences
Pavitra Athakitkarnka
Sophomore, Biological Sciences
Martha B. Pickering Scholarship for Summer Study in Asia

Katherine Chiapaikeo
Junior, Biological Sciences
Martha B. Pickering Scholarship for Summer Study in Asia

Ken Hovis
Doctoral, Biological Sciences
National Institutes of Health - National Research Service Award

Jonah Klein
Junior, Biological Sciences
Dozzi Internship Grant

Shu Ying Kwan
Doctoral, Biological Sciences
Joseph F. Mulach and Louisa A. Mulach Scholarship (Pittsburgh Foundation)

Bertrade Mbom
Senior, Biological Sciences
Howard Hughes Medical Institute Gilliam Fellowship for Medical Studies

Andrea Poon
Junior, Biological Sciences
Joseph F. Mulach and Louisa A. Mulach Scholarship (Pittsburgh Foundation)

Rashi Venkataraman
Senior, Biological Sciences/Ethics, History, & Public Policy
Fulbright U.S. Student Program (Indonesia)

David Whitney
Doctoral, Biological Sciences
Achievement Rewards for College Scientists

Lauren Thorpe
Senior, Science & Humanities Scholars, Biological Sciences
National Science Foundation Graduate Research Fellowship (Honorable Mention)

Mariela Zeledon
Senior, Science & Humanities Scholars, Biological Sciences
National Science Foundation Graduate Research Fellowship

Sam Kim
Sophomore, Science & Humanities Scholars, Biological Sciences
Barry M. Goldwater Scholarship


Biomedical Engineering
Sasha Bakhru
Doctoral, Biomedical Engineering
Moot Corp Business Plan Competition

Melissa Bartel
Senior, Chemical Engineering/Biomedical Engineering
National Science Foundation Graduate Research Fellowship

Ruchi Desai
Junior, Chemical Engineering/Biomedical Engineering
Merck Engineering & Technology Fellowship Program

Courtney Ondeck
Senior, Materials Science & Engineering/Biomedical Engineering
Winston Churchill Foundation Scholarship

Courtney Ondeck
Senior, Materials Science & Engineering/Biomedical Engineering
Phi Kappa Phi Graduate Fellowship

Rebecca Snyder
Senior, Materials Science and Engineering, Biodmedical Engineering
Fulbright U.S. Student Program
(Singapore)

Matthew Woodling
Junior, Chemical Engineering/Biomedical Engineering
Merck Engineering & Technology Fellowship Program


Business Administration
Shane Blanton
Senior, Business Administration
Dozzi Internship Grant

Tiffany Kim
Sophomore, Business Administration
Freeman-Asia Study Abroad (China)

Byungwoo Ko
Freshman, Business Administration
Martha B. Pickering Scholarship for Summer Study in Asia

Suzanna Mei
Freshman, Business Administration/Modern Languages
Martha B. Pickering Scholarship for Summer Study in Asia

Suzanna Mei
Freshman, Business Administration/Modern Languages
Freeman-Asia Study Abroad (China)

Ian Pytlarz
Junior, Business Administration
Martha B. Pickering Scholarship for Summer Study in Asia

Ian Pytlarz
Junior, Business Administration
Freeman-Asia Study Abroad (China)

Raymond Sekula
Masters, Business Administration
Moot Corp Business Plan Competition

Brad Stroud
Sophomore, Business Administration/German
Max Kade Scholarship

Melvin Udeh
Sophomore, Philosophy/Business Administration
Milton Cynthia Friedman Fellowships

Damian Valdes
Sophomore, Business Administration/Hispanic Studies
Patricia Askwith-Kenner Scholarship


Civil & Environmental Engineering
Allison Baugham
Senior, Civil & Environmental Engineerin/Engineering & Public Policy
Art Livingood Scholarship Award - ACI Pittsburgh Chapter

Allison Baugham
Senior, Civil & Environmental Engineerin/Engineering & Public Policy
Environmental Engineers of the Future Scholarship

Sabrina Porter
Sophomore, Civil & Environmental Engineering/Engineering & Public Policy
Patricia Askwith-Kenner Scholarship

Stephanie Seki
Senior, Civil & Environmental Engineering
American Society of Civil Engineers Scholarship

Stephanie Seki
Senior, Civil & Environmental Engineering
American Bridge Leadership Award

Daisy Wang
Freshman, Civil & Environmental Engineering
Martha B. Pickering Scholarship for Summer Study in Asia

Saurabh Puri
Graduate, Civil & Environmental Engineering
ICES Dowd Fellowship

Seungbum Kim
Graduate, Civil & Environmental Engineering
International Workshop on Structural Health Monitoring Best Student Paper Award 2007

Paulina Jaramillo
Graduate, Civil & Environmental Engineering
International Society for Industrial Ecology Best Student Paper 2007 - 3rd Place

Shahzeen Attari
Graduate, Civil & Environmental Engineering
Johnson Controls Contest

Ines Margarida Lima de Avezedo
Graduate, Civil & Environmental Engineering
Johnson Controls Contest

Benjamin Flath
Graduate, Civil & Environmental Engineering
Johnson Controls Contest

Constantine Samaras
Graduate, Civil & Environmental Engineering
Johnson Controls Contest

Michael Pepe-Mooney
Graduate, Civil & Environmental Engineering
National Science Foundation Graduate Research Fellowship (Honorable Mention)

Tanya Spellman
Graduate, Civil & Environmental Engineering
Naval Research Enterprise Internship Program

Ricardo Taborda
Graduate, Civil & Environmental Engineering
Earthquake Engineering Research Institute - 1st Annual Graphics Award

Leonardo Ramirez
Graduate, Civil & Environmental Engineering
Earthquake Engineering Research Institute - 1st Annual Graphics Award

Stephanie Seki
Senior, Civil & Environmental Engineering
ASCE Pittsburgh Section Student Award Foundation American Bridge Leadership Award

Allison Reiko Baugham
Senior, Civil & Environmental Engineering
American Concrete Institute (local chapter) - Art Livingood Award

Daniel Schoenfelde
Senior, Civil & Environmental Engineering
Air and Waste Management Association Scholarship (Allegheny Chapter)


Chemical Engineering
Melissa Bartel
Senior, Chemical Engineering/Biomedical Engineering
National Science Foundation Graduate Research Fellowship

Ruchi Desai
Junior, Chemical Engineering/Biomedical Engineering
Merck Engineering & Technology Fellowship Program

Carmeline Dsilva
Sophomore, Chemical Engineering
Barry M. Goldwater Scholarship (Honorable Mention)

Christopher Wirth
Doctoral, Chemical Engineering
Achievement Rewards for College Scientists

Matthew Woodling
Junior, Chemical Engineering/Biomedical Engineering
Merck Engineering & Technology Fellowship Program


Chemistry
Andrew DeYoung
Sophomore, Chemistry
Barry M. Goldwater Scholarship

George Diabes
Senior, Chemistry/Hispanic Studies
Mary Ellen Crannell Naylor Study Abroad Award

Jane Herriman
Freshman, Chemistry
Patricia Askwith-Kenner Scholarship

Ashley Kilp
Sophomore, Chemistry
Joseph F. Mulach and Louisa A. Mulach Scholarship (Pittsburgh Foundation)

Rhiannon Dominique Low
Sophomore, Chemistry/Materials Science & Engineering
Nation Security Education Program David L. Boren Undergraduate Fellowship

Nathaniel Shank
Doctoral, Chemistry
Achievement Rewards for College Scientists

Silvia Bezer
Doctoral, Chemistry
Colin U. Miller and Mary Hay Miller Charitable Trust for the Advancement of Education Fellowship


Cognitive Science
Joseph Michael Arizpe
Senior, Cognitive Science
NIH - Postbaccalaureate Intramural Research Training Award

Danielle Millett
Junior, Computer Science/Cognitive Science
Boeing Leadership Scholarship


Computer Science
Arbob Ahmad
Senior, Computer Science/Mathematical Sciences
National Science Foundation Graduate Research Fellowship

Henry DeYoung
Senior, Computer Science
National Science Foundation Graduate Research Fellowship

Lawrence Jesper
Sophomore, Computer Science
Barry M. Goldwater Scholarship

Ariel Levavi
Mathematical Sciences/Computer Science
DAAD - German Academic Exchange Service Scholarship

Brendan Meeder
Doctoral, Computer Science
National Science Foundation Graduate Research Fellowship

Danielle Millett
Junior, Computer Science/Cognitive Science
Boeing Leadership Scholarship

Aaron Roth
Doctoral, Computer Science
National Science Foundation Graduate Research Fellowship

Geeta Shroff
Senior, Computer Science/Electrical & Computer Engineering
Google Anita Borg Scholarship

Geeta Shroff
Senior, Computer Science/Electrical & Computer Engineering
National Science Foundation Graduate Research Fellowship

Harkirat Singh
Sophomore, Computer Science
Dozzi Internship Grant

Jennifer Denise Tam
Doctoral, Computer Science
Google Anita Borg

James Tolbert II
Doctoral, Computer Science
Achievement Rewards for College Scientists


Creative Writing
Katherine James
Sophomore, Creative Writing/Japanese
Freeman-Asia Study Abroad (Japan)

Katherine James
Sophomore, Creative Writing/Japanese
Patricia Askwith-Kenner Scholarship

Katherine James
Sophomore, Creative Writing/Japanese
Benjamin A. Gilman International Scholarship (Japan)

Sally Mao
Junior, Professional Writing/Creative Writing
Pittsburgh Symphony Orchestra Residency

Sally Mao
Junior, Professional Writing/Creative Writing
Alumni Travel Scholarship(Netherlands)

Shannon Deep
Sophomore, Creative Writing/Directing
Patricia Askwith-Kenner Scholarship

Claire Morgenstern
Junior, Professional Writing/Creative Writing
Patricia Askwith-Kenner Scholarship

Design
Peter Bird
Graduate, Design
AIGA Context Show

Christopher Cien
Sophomore, Industrial Design
Patricia Askwith-Kenner Scholarship

Matthew D. Forrest, Jr.
Graduate, Design
Kynamatrix Innovation Through Collaboration Grant

Beverly Hsu
Junior, Communication Design
AIGA Context Show

Li-Yen Huang
Junior, Communication Design
AIGA Context Show

Ash Huang
Junior, Communication Design
AIGA Context Show

Annie Jacobson
Sophomore, Communication Design
AIGA Context Show

Stephen Lim
Junior, Industrial Design
AIGA Context Show

Sabrina Majeed
Sophomore, Communication Design
AIGA Context Show

Lucas Martin
Freshman, Design
Scholastic National Gold Key for Sculpture/Design

Eamae Mirkin
Junior, Industrial Design
AIGA Context Show

Jimi Okelana
BFA 2007, Industrial Design
AIGA Context Show

Caitlin Osbahr
Senior, Communication Design
AIGA Context Show

Jung Yeun Paek
Junior, Communication Design
AIGA Context Show

Phil Robinson
Masters, Design
AIGA Context Show

Matthew Siegel
Senior, Communication Design
AIGA Context Show

Imran Sobh
Graduate, Design
Kynamatrix Innovation Through Collaboration Grant

Reina Takahashi
Senior, Communication Design
AIGA Context Show

Joannie Wu
Senior, Communication Design
AIGA Context Show

Drama
Shannon Deep
Sophomore, Creative Writing/Directing
Patricia Askwith-Kenner Scholarship

Economics
Claire Herdeman
Freshman, Economics
Max Kade Scholarship

Luke Johnson
Sophomore, Economics
Patricia Askwith-Kenner Scholarship

Angel Wang
Junior, Economics/Statistics
Dozzi Internship Grant

Electrical & Computer Engineering
Matthew Chabalko
Doctoral, Elecrical & Computer Engineering
National Defense Science and Engineering Graduate Fellowship

Will Constable
Junior, Electrical & Computer Engineering
Patricia Askwith-Kenner Scholarship

Amal El-Ghazaly
Freshman, Elecrical & Computer Engineering/French & Francophone Studies
Patricia Askwith-Kenner Scholarship

Amal El-Ghazaly
Freshman, Elecrical & Computer Engineering
NanoJapan Summer Program

Aaron Hoy
Senior, Electrical & Computer Engineering
National Science Foundation Graduate Research Fellowship

Boris Lipchin
Junior, Electrical & Computer Engineering
AREMA Educational Foundation Freeman Scholarship

Aditi Pendharkar
Doctoral, Electrical & Computer Engineering
Google Anita Borg

Aanchal Raj
Freshman, Elecrical & Computer Engineering
NanoJapan Summer Program

Geeta Shroff
Senior, Computer Science/Electrical & Computer Engineering
Google Anita Borg Scholarship

Geeta Shroff
Senior, Computer Science/Electrical & Computer Engineering
National Science Foundation Graduate Research Fellowship


Engineering & Public Policy

Allison Baugham
Senior, Civil & Environmental Engineering/Engineering & Public Policy
Art Livingood Scholarship Award - ACI Pittsburgh Chapter

Allison Baugham
Senior, Civil & Environmental Engineering/Engineering & Public Policy
Environmental Engineers of the Future Scholarship

John Bistline
Senior, Mechanical Engineering/Engineering & Public Policy
Tau Beta Pi Fellowship

John Bistline
Senior, Mechanical Engineering/ Engineering & Public Policy
National Science Foundation Graduate Research Fellowship (Honorable Mention)

Sabrina Porter
Sophomore, Civil & Environmental Engineering/Engineering & Public Policy
Patricia Askwith-Kenner Scholarship

Catherine Ricke
Doctoral, Engineering & Public Policy
National Science Foundation Graduate Research Fellowship

Katherine Ricke
Doctoral, Engineering & Public Policy
Achievement Rewards for College Scientists

Vanessa Schweizer
Doctoral, Engineering & Public Policy
National Energy Technology Laboratory Postgraduate Research Program

Mary Ashe
Senior, Civil Engineering
Thomas Johnson EPP Washington Fellowship


English
Christopher Franzi
Sophomore, English/Philosophy
James G. Fulton/J. Steele Gow Fellowship

Christopher Franzi
Sophomore, English/Philosophy
Alumni Travel Scholarship(England)

Amanda Wilczynski
Sophomore, English/Professional Writing
Dozzi Internship Grant


Entertainment Technology
Lisa Brown
Masters, Entertainment Technology
Google Anita Borg

Ethics, History, & Public Policy
Rashi Venkataraman
Senior, Biological Sciences/Ethics, History, & Public Policy
Fulbright U.S. Student Program (Indonesia)


H&SS Interdisciplinary
Kristen Kogachi
Junior, History/H&SS Interdisciplinary
Milton & Cynthia Friedman Fellowships

Farah Zamen
Junior, Social & Decision Sciences/H&SS Interdisciplinary
Milton & Cynthia Friedman Fellowships

History
Nicholas Cole
Junior, Anthropology/History
Alumni Travel Scholarship(Italy)

Kristen Kogachi
Senior, Anthropology/History, International Relations
Friedman Internship

Chlotilde Lucille Connor-Taylor
Senior, Social Cultural History
NYC Teaching Fellowship Award

Emily Prengaman
Junior, Art/Anthropology
Dozzi Internship Grant

Annika Rosenvinge
Junior, Social & Cultural History/Professional Writing
Alumni Travel Scholarship(Morocco)


Human-Computer Interaction
Amy Hurst
Doctoral, Human-Computer Interaction
Google Anita Borg Scholarship

Aubry Schick
Doctoral, Human-Computer Interaction
National Science Foundation - IGERT Fellowship

Ruth Wylie
Doctoral, Human-Computer Interaction
Google Anita Borg


Information Systems
Brianna Albert
Freshman, Information Systems
Patricia Askwith-Kenner Scholarship

Thomas Flavin
Sophomore, Information Systems
Max Kade Scholarship

Raymond Fung
Sophomore, Information Systems
Martha B. Pickering Scholarship for Summer Study in Asia

Ryan Handerhan
Sophomore, Information Systems
Patricia Askwith-Kenner Scholarship

Minsoo Kim
Sophomore, Information Systems
Boeing Information Systems Leadership Scholarship

Edward MacFowland, III
Junior, Information Systems
Boeing Information Systems Leadership Scholarship

Daniel Schultz
Junior, Information Systems
Boeing Information Systems Leadership Scholarship

Caroline Song
Freshman, Information Systems
Martha B. Pickering Scholarship for Summer Study in Asia

Information System Management
Hyun Jong Kim
Masters, Information System Management
Dozzi Internship Grant


Language Technology
Kriti Puniyani
Doctoral, Language Technology
Google Anita Borg


Mathematical Sciences
Arbob Ahmad
Senior, Computer Science/Mathematical Sciences
National Science Foundation Graduate Research Fellowship

Ariel Levavi
Mathematical Sciences/Computer Science
DAAD - German Academic Exchange Service Scholarship


Machine Learning
Duen Chau
Doctoral, Machine Learning
Symantec Research Labs Graduate Fellowship

Jason Ernst
Doctoral, Machine Learning
Siebel Scholar Fellowship

Steven Hanneke
Doctoral, Machine Learning
IBM Ph.D. Fellowship

Jingrui He
Doctoral, Machine Learning
IBM Ph.D. Fellowship

Mary McGlohon
Doctoral, Machine Learning
Yahoo Key Technical Challenges Grant


Materials Science & Engineering
Rhia Low
Sophomore, Chemistry/Materials Science & Engineering
Nation Security Education Program David L. Boren Undergraduate Fellowship

Courtney Ondeck
Senior, Materials Science & Engineering/Biomedical Engineering
Winston Churchill Foundation Scholarship

Courtney Ondeck
Senior, Materials Science & Engineering/Biomedical Engineering
Phi Kappa Phi Graduate Fellowship

Rebecca Snyder
Senior, Materials Science and Engineering, Biodmedical Engineering
Fulbright U.S. Student Program
(Singapore)

Ariel Virshup
Doctoral, Materials Science & Engineering
NASA - Lewis Educational Research Collaborative Internship Program

Nicholas Jones
Doctoral, Materials Science & Engineering
Science, Mathematics, And Research for Transformation Defense Scholarship for Service Program (SMART)


Mechanical Engineering
John Bistline
Senior, Mechanical Engineering/Engineering & Public Policy
Tau Beta Pi Fellowship

John Bistline
Senior, Mechanical Engineering/ Engineering & Public Policy
National Science Foundation Graduate Research Fellowship (Honorable Mention)

Chao-Min Cheng
Doctoral, Mechanical Engineering
Journal of Cell Science - Traveling Fellowship

Anne Lewis
Senior, Mechanical Engineering
National Science Foundation Graduate Research Fellowship (Honorable Mention)

Sixiao Joy Liu
Junior, Mechanical Engineering
Boeing Leadership Scholarship

Ngoc Nguyen
Masters, Mechanical Engineering
National Science Foundation Graduate Research Fellowship

Robert Steward
Doctoral, Mechanical Engineering
National Science Foundation Graduate Research Fellowship

Elizabeth Stortstrom
Junior, Mechanical Engingeering
Boeing Leadership Scholarship

Brian Sylcott
Doctoral, Mechanical Engineering
National Science Foundation Graduate Research Fellowship

Nadir Sidi
Junior, Mechanical Engineering
Thomas Johnson EPP Washington Fellowship

Gregory Valvik
Sophomore, Mechanical Engineering
Max Kade Scholarship


Modern Languages
Natalie Katherine Boatner
Junior, Modern Languages
Benjamin A. Gilman International Scholarship

Sara Bobo
Junior, German/International Relations
Max Kade Scholarship

Caitlin Corrigan
Senior, Political Science/International Relations/German
DAAD - German Academic Exchange Service Scholarship

Caitlin Corrigan
Senior, Political Science/International Relations/German
Max Kade Scholarship

George Diabes
Senior, Chemistry/Hispanic Studies
Mary Ellen Crannell Naylor Study Abroad Award

Amal El-Ghazaly
Freshman, Elecrical & Computer Engineering/French & Francophone Studies
Patricia Askwith-Kenner Scholarship

Joanna Hartzmark
Sophomore, Chinese/Social & Decision Sciences
Alumni Travel Scholarship (China)

Katherine James
Sophomore, Japanese/Creative Writing
Freeman-Asia Study Abroad (Japan)

Katherine James
Sophomore, Japanese/Creative Writing
Patricia Askwith-Kenner Scholarship

Katherine James
Sophomore, Japanese/Creative Writing
Benjamin A. Gilman International Scholarship (Japan)

Lillian Kwok
Freshman, Chinese
Martha B. Pickering Scholarship for Summer Study in Asia

Suzanna Mei
Freshman, Business Administration/Modern Languages
Freeman-Asia Study Abroad (China)

Suzanna Mei
Freshman, Business Administration/Modern Languages
Martha B. Pickering Scholarship for Summer Study in Asia

Jihea Park
Freshman, Japanese/Chinese
Martha B. Pickering Scholarship for Summer Study in Asia

Brad Stroud
Sophomore, Business Administration/German
Max Kade Scholarship

Damian Valdes
Sophomore, Business Administration/Hispanic Studies
Patricia Askwith-Kenner Scholarship

Vanessa VanSickle
Senior, Music Performance (Bassoon)/ German
DAAD - German Academic Exchange Service Scholarship


Music
Ryan Brock
Sophomore, Vocal Performance
Patricia Askwith-Kenner Scholarship

Bo Mi Jang
Masters, Music Composition
Pittsburgh Symphony Orchestra Residency

Shawn Mlynek
Junior, Vocal Performance
Max Kade Scholarship

Vanessa VanSickle
Senior, Music Performance (Bassoon)/ German
DAAD - German Academic Exchange Service Scholarship

Scott Wasserman
Sophomore, Music Composition
Pittsburgh Symphony Orchestra Residency

Crystal Williams
Senior, Vocal Performance
National Society of Arts & Letters - Career Award Competition VA/NC Region


Philosophy
Christopher Franzi
Sophomore, English/Philosophy
James G. Fulton/J. Steele Gow Fellowship

Christopher Franzi
Sophomore, English/Philosophy
Alumni Travel Scholarship (England)

Behesht Heidary
Junior, Philosophy
Milton & Cynthia Friedman Fellowships

Andrea Solomon
Sophomore, Philosophy
Vira I. Heinz Scholarship for Women in Global Leadership

Andrea Solomon
Sophomore, Philosophy
Diversity Abroad Scholarship

Melvin Udeh
Sophomore, Philosophy/Business Administration
Milton & Cynthia Friedman Fellowships


Physics
Jonathan Stahlman
Senior, Physics
National Science Foundation Graduate Research Fellowship (Honorable Mention)

Anja Weyant
Senior, Physics
National Science Foundation Graduate Research Fellowship (Honorable Mention)


Political Science
Zenobia Bell
Junior, Political Science
Brona Stein Buerger Scholarship (South Africa)

Caitlin Corrigan
Senior, Political Science/International Relations/German
DAAD - German Academic Exchange Service Scholarship

Caitlin Corrigan
Senior, Political Science/International Relations/German
Max Kade Scholarship


Professional Writing
Julie Brown
Senior, Professional Writing
Pittsburgh Symphony Orchestra Residency

Rachael Clemmons
Junior, Professional Writing
Hannah Estermann Bergman Fund (Argentina)

Alexa Huth
Junior, Professional Writing
Alumni Travel Scholarship (England)

Sally Mao
Junior, Professional Writing/Creative Writing
Alumni Travel Scholarship (Netherlands)

Claire Morgenstern
Junior, Professional Writing/Creative Writing
Patricia Askwith-Kenner Scholarship

Maja Orsic
Sophomore, Professional Writing
Abel M. Bomberault Travel Fellowship

Annika Rosenvinge
Junior, Social & Cultural History/Professional Writing
Alumni Travel Scholarship (Morocco)

Amanda Wilczynski
Sophomore, English/Professional Writing
Dozzi Internship Grant

Psychology
Jessica Cicchino
Doctoral, Psychology
American Association of University Women - Dissertation Award

Samantha Creighan
Junior, Psychology
Dozzi Internship Grant

Saskia Op den Bosch
Freshman, Psychology
Martha B. Pickering Scholarship for Summer Study in Asia

Anita Shih
Junior, Psychology
API Summer Study Abroad in Florence, Italy


Public Policy & Management
David Berger
Masters, Public Policy & Management
Critical Languages Scholarship for Intensive Summer Institutes

Melissa Lawrie
Masters, Public Policy & Management
LaFever Scholarship

Zoila Moriera
Masters, Public Policy & Management
Milton & Cynthia Friedman Fellowships

Ambrose Sayles
Masters, Public Policy & Management
Urban Chamber of Commerce Scholarship


Robotics
Brian Becker
Doctoral, Robotics
National Science Foundation Graduate Research Fellowship

Brian Becker
Doctoral, Robotics
Achievement Rewards for College Scientists

Eric Blood
Sophomore, Robotics
NASA Aeronautics Scholarship

Salvatore Dominick Desiano
Doctoral, Robotics
NASA Graduate Student Research Program

Michael Dille
Doctoral, Robotics
National Defense Science and Engineering Graduate Fellowship

Rachel Gockley
Doctoral, Robotics
IEEE Robotics and Automation Society Fellowship for Women in Robotics

Eakta Jain
Doctoral, Robotics
Google Anita Borg

Prasanna Velagapudi
Doctoral, Robotics
National Science Foundation Graduate Research Fellowship


Science & Humanities Scholars
Sam Kim
Sophomore, Science & Humanities Scholars, Biological Sciences
Barry M. Goldwater Scholarship

Lauren Thorpe
Senior, Science & Humanities Scholars, Biological Sciences
National Science Foundation Graduate Research Fellowship (Honorable Mention)

Mariela Zeledon
Senior, Science & Humanities Scholars, Biological Sciences
National Science Foundation Graduate Research Fellowship

Lindsay Zepel
Freshman, Science & Humanities Scholars
Alumni Travel Scholarship (England) 


Social & Decision Sciences
Rotimi Abimbola
Sophomore, Social & Decision Sciences
Vira I. Heinz Scholarship for Women in Global Leadership

Katie Bergman-Bock
Junior, Social & Decision Sciences
Milton & Cynthia Friedman Fellowships

Rose Goff
Sophomore, Social & Decision Sciences
Milton & Cynthia Friedman Fellowships

James Harrell
Junior, Social & Decision Sciences
James G. Fulton/ J. Steel Gow Fellowship

James Harrell
Junior, Social & Decision Sciences
Mary Ellen Crannell Naylor Study Abroad Award

James Harrell
Junior, Social & Decision Sciences
Alumni Travel Scholarship (Spain)

James Harrell
Junior, Social & Decision Sciences
Sabina Hilger Walsh and Harold Rex Walsh Scholarship Fund - Pittsburgh
Foundation


James Harrell
Junior, Policy & Management
The Commonwealth Good Citizen Scholarship

Joanna Hartzmark
Sophomore, Social & Decision Sciences
Alumni Travel Scholarship(China)

Daniel LaVallee
Sophomore, Social & Decision Sciences
Milton & Cynthia Friedman Fellowships

Jae Jin Lee
Sophomore, Social & Decision Sciences
Patricia Askwith-Kenner Scholarship

Romel Mostafa
Doctoral, Social & Decision Sciences
Kauffman Dissertation Fellowship

Georgianne Papacostas
Junior, Social & Decision Sciences
Milton & Cynthia Friedman Fellowships

Jessica Wille
Sophomore, Social & Decision Sciences
Vira I. Heinz Scholarship for Women in Global Leadership

Software Engineering
Uma Menon
Masters, Software Engineering
Siebel Systems Scholarship

Uma Menon
Masters, Software Engineering
James E. Tomayko Scholarship

Rikuo Kittaka
Masters, Software Engineering
Sony & Sony Ericsson - Japan

Kenichi Nakao
Masters, Software Engineering
Sony & Sony Ericsson - Japan

Ciera Jaspan
Doctoral, Software Engineering
Los Alamos National Laboratory Fellowship


Statistics
Kidong Kim
Sophomore, Statistics
Patricia Askwith-Kenner Scholarship

Angel Wang
Junior, Economics/Statistics
Dozzi Internship Grant